Pandemia koronawirusa COVID-19 skłania rząd do przesuwania wielu terminów podatkowych. Tak stało się też z nową matrycą stawek VAT. Sprawdź, jak będzie wyglądała nowa klasyfikacja, jakie towary zyskaną niższą stawkę i jak cel przyświecał ustawodawcy przy wprowadzaniu nowych przepisów.

Nowa matryca stawek VAT została wprowadzona mocą ustawy z 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r. poz. 1751). Dla niektórych towarów (wydawnictwa książkowe i prasowe) obowiązuje już od 1 listopada 2019 r. Dla pozostałych towarów i usług miała zostać wprowadzona od 1 kwietnia 2020 r.

 

Nowa matryca stawek VAT

Modernizacja systemu klasyfikacji towarów i usług była w Polsce planowana już od dawna. Obecnie bowiem opiera się na Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2008 r. Rozbudowany system sprawia, iż na podobne towary stawki stosowane są niekonsekwentnie. Budzi to wiele wątpliwości przedsiębiorców i przyczynia się do popełniania błędów.

Nowa matryca stawek VAT opiera się na o PKWiU 2015 dla usług i nomenklaturę scaloną (CN) dla towarów. Nomenklatura scalona jest systemem opracowanym przez Światową Organizację Celną – porządkuje towary na potrzeby handlu międzynarodowego. Nowy system jest znacznie prostszy i jaśniejszy. Towary grupowane są według stawki VAT.

 

Obniżenie stawek VAT w 2020 r.

Dla niektórych towarów stawki VAT zostaną obniżone. Twórcy nowelizacji kierowali się bowiem zasadą „równania w dół”. Tylko w nielicznych przypadkach stawki VAT wzrosną.

 

Stawki VAT zostaną obniżone m.in. na:

  • wyroby ciastkarskie z 8% lub 23% na 5%,
  • owoce tropikalne i cytrusowe z 8% na 5%,
  • pieczywo o wydłużonej przydatności do spożycia z 8% na 5%,
  • zupy, buliony, żywność homogenizowaną z 8% do 5%,
  • musztardę, niektóre przyprawy przetworzone (np. pieprz, gałka muszkatołowa, tymianek) – z 23% do 8%,
  • produkty dla niemowląt i dzieci z 8% do 5%,
  • artykuły higieniczne z 8% do 5%.

 

Natomiast podwyższone zostaną stawki VAT m.in. na:

  • drewno opałowe z 8% do 23%,
  • lód do celów spożywczych z 8% do 23%,
  • skorupiaki, mięczaki, bezkręgowce (np. małże, ośmiornice, homary, ślimaki, ostrygi) z 5%, z 8% na 23%.

 

Zmiana matrycy wymaga od przedsiębiorcy m.in. zaktualizowania danych księgowych i magazynowych pod kątem nowych symboli klasyfikacyjnych i nowych stawek podatku VAT. Trzeba będzie zaktualizować programy księgowe i wprowadzić odpowiednie zmiany w zakresie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych.

 

Nowa matryca stawek VAT dopiero od 1 lipca 2020 r.

Ze względu na pandemię koronawirusa COVID-19 i związanymi z nią licznymi utrudnieniami w funkcjonowaniu polskich przedsiębiorstw, rząd zdecydował się odsunąć w czasie wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT. Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych z nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374) przesuwa termin zmiany matrycy stawek VAT z 1 kwietnia na 1 lipca 2020 r.